Committees

 

 


DIFFERENT COMMITTEES, CLUBS, FORUMS, ETC. 2017-2018

 

DISCIPLINE COMMITTEE
Sl. No. Names of the Members Departments
1 Dr. M. Sathian (Convener) Malayalam
2 Smt. Rema K Commerce
3 Dr.P.K. Prathibha Hindi
4 Sri.C.D.Dileep Physical Education
5 Dr.V.K.Amala Sanskrit
6 Dr.P.Venugopalan Chemistry
7 Dr.P.Abdu Arabic
8 Dr.Hussain K Botany
9 Dr..H.K.Santhosh Malayalam
10 Dr. Unni Amaparackal Malayalam
11 Smt. P.K. Prasanna  Economics


ANTIRAGGING COMMITTEE 
Sl. No Names of the Members Departments
1 Dr.Pushpadasan Kuniyil( Convener) Sanskrit
2 Sri.C.D.Dileep Physical Education
3 Dr.M.Sathian Sanskrit
4 Dr.P.Abdu Arabic
5 Dr. Bindu Menon Commerce
6 Dr. G. Thanuja Malayalam
7 Srnt.H.Seeja English
8 Sri.Roy.K.B Chemistry
9 Sri.C.V.Prasad Commerce
10 Sri.C.Alikutty Malayalam
11 Sri.A.Pramod Commerce
12 Sri. A.B .Lakshmanan Sanskrit
13 Dr.P.N.Rajesh Economics
14 Sri.V.P.Gireesh Commerce
15 Dr.PJ.Vivek Botany
16 Sri.T.G.Aju Physical Education
     

  ANTI HARASSMENT COMMITTEE 

Sl. No Names of the Members Departments
1 Smt. P.K. Prasanna (Convener) Economics
2 Smt. Usha M Chemistry
3 Smt. Rajalakshmi Sanskrit
4 Sri. Mohammed Ashref Arabic
5 Sri. Unnikrishnan Commerce
6 Dr. P.K. Prathibha Hindi
7 Dr. M.S. Resmi Botany
8 Smt.B. Kala Malayalam
9 Smt. P. Beena Mathematics
10 Dr. Bindu Menon Commerce
PURCHASE COMMITTEE
Sl. No Names of the Members Departments
1 V.K. Muraleedharan (Convener) Commerce
2 Dr.PJ.Vivek Botany
3 Sri .K.B.Roy Chemistry
4 Sri.P.V.Kaladharan Statistics
5 Sri.Shajihan.K.P Librarian
6 Sri. A.P .Raghunathan S.S
7 Sri.K.S.Jaisankar Senior Cleark
8 Dr.P. Abdu Arabic
9 Ajaikumar A.P. Zoology
10 Dr. M. Sathian Sanskrit
11 Smt. P.K. Prasanna  Economics
CANTEEN MONITORING COMMITTEE 
Sl. No Names of the Members Departments
1 Sri. C.D. Dileep (Convener) Physical Edn.
2 Dr. P. Venugopal Chemistry
3 Dr. T.P. Manoj Chemistry
4 Sri Prasanth C.M. Zoology
5 Dr. M.S. Resmi Botany
6 Sri. Shajihan K.P. Librarian
7 Sri. Theophin Antony  Office Attendent 
8 Sri. K.S. Jaisankar Senior Cleark
     
ACCOMODATION COMMITTEE 
Sl. No Names of the Members Departments
1 Dr. N.K. Babu (Convener) Commerce
2 Dr.N.N. Binitha Chemistry
3 Sri. M.R. Anilkumar Malayalam
4 Smt. P. Thahira Sanskrit
5 Dr. Hussain H Botany
6 Smt. Beena P Mathematics
7 Sri. P.V. Kaladharan Statistics
8 Dr. M. Sathian Sanskrit
9 Sri. P. Prasad Commerce
10 Sri.A.P. Ajaikumar Zoology
STUDENTS AID FUND
Sl. No Names of the Members Departments
1 Dr. M. Sathian (Convener) Sanskrit
2 Dr.  Thanu V.G. Sanskrit
3 Dr.P.K. Prathibha Hindi
4 Smt. Seeja H  English
5 Dr. Abdul Rasheed V.T. Zoology
CAMPUS BEAUTIFICATION COMMITTEE
Sl. No Names of the Members Departments
1 Dr. M.S. Resmi (Convener) Botany
2 Sri. C.V. Prasad Commerce
3 Dr. Shooba K.S Malayalam
4 Sri. Kaladharan P.V. Statistics
5 Sri. Ajaikumar A.P. Zoology
6 Dr. Prajwala A.K. Sanskrit
7 Dr. Maju T.T. Botany
8 Sri Sivasankar English
9 Smt. Indu P.P. Commerce
10 Smt. Chithra T.J. English
11 Dr. Sheena P Zoology
12 Smt. Bindu R.S. Malayalam
WOMEN CELL
Sl. No Names of the Members Departments
1 Dr. M.R. Resmi (Convener) Chemistry
2 Dr. P.K. Prathibha Hindi
3 Smt. K.C. Remani Chemistry
4 Smt. Anjali Mathew Chemistry
5 Smt. Bindu R.S. Malayalam
6 Smt. Rema K Commerce
7 Dr. Sunitha C Sanskrit
8 Smt. Rajalakshmi M Sanskrit
9 Dr. Sheena P Zoology
10 Smt. Rajitha Commerce
11 Smt. Jameela K Economics
12 Smt. Sandhya K.P. Economics
13 Dr. Bindu Menon Commerce
WOMEN DEVELOPMENT CELL
Sl. No Names of the Members Departments
1 Smt. Seeja H (Convener) English
2 Dr. V.K. Amala Sanskrit
3 Smt. Sreeja P Commerce
4 Dr. Prajwala A.K. Sanskrit
5 Dr. Binitha N.N. Chemistry
6 Smt. Lathakumari P.  Sanskrit
7 Smt. Kala B Malayalam
8 Smt. Sharmila K Thankappa  Sanskrit
9 Smt. Raseena K.K. Economics
10 Dr. M.R. Resmi Chemistry
11 Smt. Chithra T.J. English
12 Smt. Thahira P Sanskrit
13 Dr. G. Thanuja Malayalam
14 Smt. Indu P.P. Commerce
ETHICS COMMITTEE
Sl. No Names of the Members Departments
1 Smt. Anjali Mathew Chemistry
2 Sri. Sudheerkumar P History
3 Sri. A.B. Lakshmanan Sanskrit
Clubs    
Sl. No Names Teacher in Charge
1 Nature Club Dr. Maju T.T. (Botany)
2 Tourism Club Sivasankar S (English)
3 Scholarship Nodal Officer Sreedevi C (Statistics)
  Members Jameela K (Economics)
    Prasanth CM (Zoology)
    Mohamed Asheref K (Arabic)
4 Entrepreneurial Development Club Sreeja P (Commerce)
5 Film Club C. Alikkutty (Malayalam)
6 Science Club K.B. Roy (Chemistry)
7 Literary Club MR Anilkumar(Malayalam)
8 Debate Club Dr. Dominic J Katoor (Malayalam) 
9 Folklore Club Sharmila Thankappan (Sankrit) 
10 Quiz Club Shajahan K.P. (Librarian)
11 Health Club Aju. T.J. (Physical Edn.)
12 Mathematical Club Beena P (Mathematics)
13 Nutrition Club Aju. T.J. (Physical Edn.)
14 Music Club Anjali Mathew(Chemistry)
15 Astronomy Club Lisha CL ( Physics)
16 Bhoomithrasena Club Pramod A (Commerce)
17 Encon Club Pramod A (Commerce)
18 Flair Dr. Vivek P.J. (Botany)
19 WWS Rajesh  (Economics)
20 ASAP V.K. Muraleedharan( Commerce)
21 SSP Raseena K.K. (Economics)
22 Edusat P.V. Kaladharan ( Statistics)
23 Red Ribbon Club Smt. Seeja (English)
24 Anti Narcotic Club  Dr. Hussain (Botany)
25 Academic Cordinator P.V. Kaladharan ( Statistics)
     
26 Counselling Cell Dr. P.K. Prathibha (Convener)
  Members Dr. G. Thanuja (Malayalam)
    Dr. M.R. Resmi( Chemistry
    Dr. Sheena. P (Zoology)
    Sri. Sudheerkumar P(History)
27 Career Guidance Dr. Manoj
28 Placement Cell Pramod A (Commerce)
29 Documentation Wing (IQAC) Dr. M.S. Resmi (Botany)
    Smt. Rajalakshmi (Sanskrit)
    Dr. M.R. Resmi( Chemistry
    Lisha (Physics
    Prasanth CM (Zoology)